گروه طراحی دکوراسیون منزل پیتوس

دکوراسیون داخلی استاندارد شامل چه ویژگی هایی است؟

هفت قانون اصلی در طراحی داخلی وجود دارد که هر طراحی در هنگام اضافه کردن هر کدام از المان‌های طراحی باید در نظر بگیرد. در نهایت دکوراسیون داخلی استاندارد شامل این ویژگی‌ها باید باشد، تا رضایت خاطر شما را به عنوان مشتری را جلب کند. این قوانین بر پایه و پیدایش تاریخ طراحی داخلی است که شما در طول پروژه طراحی دکوراسیون منزل‌تان باید نسبت به آن آگاه باشید.

به عنوان طراح داخلی، ما بیشترین حد از مهارت را در کاربرد این قوانین و المان‌های طراحی را در پروژه‌ها به کارمی‌بریم. چه در پروژه‌های مسکونی و چه اداری و تجاری هر دو باید فضایی جذاب و برجسته داشته باشند. ما در تلاشیم تا فضایی خلق کنیم که منعکس کننده شخصیت و سبک زندگی شما در منزلتان باشد. فضایی که به دیگران خاطر نشان کند شما چه کسی با چه ویژگی‌های فردی هستید.

در این مقاله به طور کامل به بررسی این قوانین و ویژگی‌های طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

  • بالانس
  • تاکید
  • تضاد
  • ریتم
  • ابعاد و تناسب
  • هارمونی و پیوستگی
  • جزئیات

هر کدام از این قوانین مرحله مهمی در سرتاسر طراحی محسوب می‌شود. شما باید نسبت به این قوانین و تاثیر آن آگاه باشید و در پروژه خود به کار ببندید. ما به شما نشان می‌دهیم که چطور مرحله به مرحله هر کدام از این قوانین را اجرا می‌کنیم و به آن پایبند هستیم. 

بالانس

در میان تمام قوانین طراحی دکوراسیون داخلی، اولین قانون بالانس یا همان تعادل است. تمام طراحان در هر زمینه‌ای که باشند می‌آموزند که ایجاد تعادل از چه اهمیتی برخوردار است. تقسیم وزن از لحاظ بصری در فضا و بخش بندی بین دو قسمت،  تعادل در دکوراسیون داخلی نامیده می‌شود. وقتی تعادل برقرار باشد نشان می‌دهد همه چیز در جای درست خود قرار گرفته است. بعضی از طراحان اعتقاد دارند که اگر تعادل نباشد بقیه مراحل هم به خوبی پیش نمی‌روند. از نظر پایه و اساس یک طراحی داخلی صحیح حفظ تعادل است.

در طراحی داخلی تعادل به معنی توزیع عناصر برای خلق بالانس بصری است. همچنین در فرم، بافت، رنگ و دیگر عناصر تعادل باید وجود داشته باشد. راحت‌ترین راه برای ایجاد تعادل تقارن است، اما در این صورت پویایی و انرژی محیط کاهش پیدا می‌کند. تعادل در تقارن بیشتر مختص طراحی‌های کلاسیک می‌باشد.

تاکید وبرجسته سازی

تاکید و بالانس دو رکن اساسی در قوانین طراحی داخلی محسوب می‌شود. موضوع تاکید در طراحی دکوراسیون داخلی نقش مهمی را ایفا می‌کند. به طور مثال بخشی از مبلمان یا هنر به کار رفته در طراحی منزل نقش اساسی معطوف کردن حواس را بازی می‌کند. یکی از وظایف هر طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد توجه کانونی در خلال دیگر المان‌های طراحی است. هر کدام از المان‌های دخیل در طراحی از جمله بافت، فرم، شکل و رنگ به تاکید بر یک بخش خاص کمک کننده است.

در هر سبکی از طراحی تمام عناصر باید شاخص و مورد توجه قرار بگیرند. بقیه ویژگی‌هایی که در یک طراحی به کار رفته شده است هم تحت تاثیر عناصر شاخص قرار می‌گیرند. حتی می‌توان دو یا چند نقطه را مورد تاکید قرار داد تا فضایی جذاب را خلق کرد به طوری که در اولین نگاه توجه زیادی به آن معطوف شود.

استفاده از نور و رنگ دو روشی است، که توسط آن می‌توان به راحتی و سرعت تاکید را به وجود آورد. به کار گیری رنگ روشن یا طیف‌های متضاد که با نورپردازی ترکیب شده است، مرکز توجه نوری خوبی را به وجود می‌آورد.

علاوه بر این می‌توان مستقیما از خطوط و بافت در قسمتی که می‌خواهیم بیشتر دیده شود استفاده کرد. همچنین استفاده از لوازم براق و درخشنده در مقابل پس زمینه‌های تیره‌تر هم گزینه خوبی به شمار می‌رود.

تضاد

پس از این که درباره تعادل و نقطه دید کانونی در فضای مسکونی تصمیم گرفتیم، باید درباره تضاد و ایجاد جذابیت توسط آن فکر کنیم. تضاد را می‌توان توسط رنگ آمیزی متفاوت در فضا و لوازم یک محیط ایجاد کرد. در سه عنصر تضاد قابل استفاده است، فضا، فرم و رنگ. به طور مثال ترکیب رنگ سفید و سیاه در مبلمان و کوسن‌ها باعث ایجاد تمایز در میان اشیاء می‌شود.

درمثال دیگر می‌توانید مبلمان مستطیل را با قاب‌های دایره روی دیوار ترکیب کنید تا سه عنصر تعادل، تضاد و تاکید را با هم داشته باشید.

خلق تضاد با اشکال و فرم بیشتر در میان لوازم خانه دیده می‌شود. لبه‌های نرم در لوازم و یا زاویه‌های تیز در گوشه‌ها را در کاتالوگ لوازم خانگی خواهید دید.

هنگامی که دو بافت متضاد را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید، از لحاظ بصری وزن وارد فضا می‌شود. این موضوع خاطر نشان می‌کند که طراحی دکوراسیون داخلی قادر است تا توجه را به خوبی به سمت مورد نظر جلب کند.

ریتم

چهارمین قانون مهم طراحی دکوراسیون داخلی ریتم است. تضاد و ریتم هر دو همراه و هماهنگ با یکدیگر در ایجاد تعادل و هارمونی نقش دارند. اصولا تمام قوانین به صورت تنگاتنگی به یکدیگر وابسته هستند تا به مناسب‌ترین فضای مورد نظر برسیم.

ابعاد و تناسب

بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی به اهمیت ابعاد و تناسب میان آنها پی برده‌اند. این ویژگی به اندازه‌ای با ارزش است که یکی از قوانین طراحی به شمار می‌رود.

ابعاد چیست؟

ابعاد به سایز یک شی در مقابل محیط یا دیگر اشیا اطلاق می‌شود. به صورت ویژه موضوع ابعاد زمانی مهم می‌شود که سایز یک شی در یک محیط شاخص می‌شود. به طور مثال

ابعاد یک دیوار استاندارد

ارتفاع میز و صندلی

ابعاد یک سرویس بهداشتی چه میزان باشد که احساس خفگی و در تنگنا بودن دست ندهد.

تناسب چیست؟

تناسب به سایز بین چند شی که در یک محیط قرار دارند اشاره دارد. هنگامی که طراحان دکوراسیون به تناسب در محیط اشاره می‌کنند، هدفشان ارتباطی است که در میان اشیائ و المان‌های یک فضا برقرار است.

به طور مثال ابعد یک کافی تیبل به تعداد مبل‌هایی است که در اطراف آن قرار می‌گیرد.

نسبت طلایی در طراحی دکوراسیون داخلی

حتما در مبحث ابعاد و تناسب نسبت طلایی 1.618 به گوشتان خورده است. به نظر می‌رسد طبیعت با تکرار این نسبت در همه ابعاد خلق کننده همه چیز در حد کمال است. به طور مثال اهمیت نسبت طلایی در در بدن انسان به بهترین شکل دیده می‌شود. همینطور این نسبت را در عرصه‌ها و زمینه‌های دیگر هم مشاهده خواهید کرد. تمام اشیائی که نسبت طلایی را در خود رعایت کرده‌اند بدون قطع دارای زیبایی بصری بسیاری هستند.

هارمونی و همبستگی

بعد از پرداختن به شش قانون طراحی داخلی به آخرین قانون می‌پردازیم. ما این اطمینان را داریم که میزان مناسبی از تعادل، تضاد، ریتم، ابعاد و جزئیات در تعیین یک نقطه کانونی ایجاد کرده‌ایم. فضایی که طراحی شده در آخرین مرحله باید از لحاظ حفظ هارمونی و پیوستگی میان اجزا بررسی شود. به نظر می‌رسد یک معنا را می‌رساند اما هر کدام کارکرد و مفهوم متفاوتی در بخش پایانی دکوراسون داخلی دارد.

پیوستگی

پیوستگی زمانی به وجود خواهد آمد که عناصر مشابه در کنار هم قرار می‌گیرند. شما این به طور ناخودآگاه متوجه این اتحاد به وجود آمده در فضا می‌شوید.

هارمونی

هارمونی زمان به دست خواهد آمد که المان‌های موجود وابسته به یکدیگر باشند و در نبود هر کدام طراحی با نقص روبه رو شود. تکرار در طراحی نوعی سهل از هارمونی را به وجود می‌آورد به طور مثال شکل، بافت و رنگ. فضایی سرشار از هارمونی تمام المان‌ها در رابطه با یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و تکمیل کننده هم هستند.

جزئیات

طراحی دکوراسیون داخلی دقت در انتخاب رنگ‌ها، ساختار، متریال، استایل و محصولاتی که در دکور کردن یک مکان است. در هنگام دکوراسیون و طراحی دقت به جزئیات بسیار پر اهمیت است. به طور طبیعی لوازم و رنگ‌ها در این پروسه  نقشی اساسی بازی می‌کنند. اما این کوچکترین المانی است که باعث ایجاد تفاوت خانه‌ای پرانرژی و روشن یا یک خانه کسل کننده است.

جزئیات کوچک است که خانه‌ای زیبا و خاص را خلق می‌کند. به طور مثال رنگ کف، بافت یا طرح کاغذ دیواری باید با لوازم در هماهنگی کامل باشد. در زمان تغییر دکوراسیون و چیدمان لوازم ممکن است حس کنید چیزی را فراموش کرده‌اید، این زمانی است که تغییرات جزئی باید وارد دکوراسیون شما شود. تغییرات جزئی باعث کامل شدن و شخصیت دادن به محیط می‌شود. سعی کنید تعداد رنگ‌های زیادی وارد محیط نکنید و در استفاده از رنگ‌ها تعادل را رعایت کنید.

 

×