همه ما ذاتا موجوداتی هستیم که با میل به زیبایی، همواره خواهان زندگی در محیطی زیبا هستیم. محیط با تاثیر بر روح انسان، راحتی و آرامش روانی را برای او به وجود می‌­آورد. محیط خانه به تنهایی نقشی در حال روحی افراد ندارد. یکی از عوامل تاثیر گذار، نحوه چیدمان و دکوراسیون داخلی است که در فضا به کار برده می­‌شود. دکوراسیون داخلی مناسب به فضای بی روح خانه، حس خوب، شادی، انگیزه و آرامش می‌­بخشد. مسئله‌­ای که امروزه به اهمیت آن پی برده و بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

در واقع همین اهمیت دکوراسیون داخلی است که باعث شناخته شدن سبک­‌های بسیاری شده است. سبک­‌های دکوراسیون منزل که بسته به سلیقه هر شخصی می­‌تواند زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کند. البته نباید از اهمیت دنیای مد در پیدایش انواع سبک‌­های دکوراسیون منازل نیز غافل شد. چرا که امروزه، مد هم نقش بسیاری در زندگی و به طور کل جامعه بشری داشته است.

با همه این توضیحات، موضوعی که باید در ابتدای امر برای ایجاد فضای خانه در نظر گرفته شود، انتخاب سبک دلخواه دکوراسیون داخلی است. شناخت انواع سبک‌های دکوراسیون که برای منزل قابل اجرا است، قطعا این انتخاب را آسان‌­تر می­‌کند. همه این­ها خلاصه­‌ای از موضوعی است که در این مطلب می­‌خواهیم به آن بپردازیم. شناخت انواع سبک­‌های قابل اجرا برای دکوراسیون داخلی منزل.

چه سبک دکوراسیون­‌هایی برای منزل قابل اجرا است؟
سبک‌های دکوراسیون منزل

انواع سبک های دکوراسیون داخلی منزل را بشناسید!

وقتی از دکوراسیون داخلی منزل صحبت می­‌کنیم، منظورمان هنری است که در چیدمان و جانمایی لوازم و وسایل خانه از آن استفاده می‌کنیم. سبک­‌های متعدد در این زمینه نیز در راستای همین تعریف شکل گرفته‌­اند. پس در ادامه با معرفی هر کدام از سبک­‌های قابل اجرا در منزل، با ویژگی­‌هایی که برای چیدمان دکوراسیون داخلی در هر سبک وجود دارد، بیشتر آشنا خواهید شد.

 1. سبک مدرن

سبک مدرن با سادگی منحصر به فرد خود بسیار پرطرفدار است. این سبک به دور از هرگونه شلوغی و پیچیدگی­‌هایی در چیدمان لوازم بسیار زیباست. زمانی تجملات و زرق و برق بسیار رایج بود، اما امروزه افراد به دنبال استفاده از لوازم کارآمد مطابق با هر فضا هستند. آن­ها علاقه‌مندند تا در محیط­‌های ساده، وسایل و لوازمی مدرن، رنگ­‌هایی محدود و خنثی، مبلمان راحت و… در کنار زیبایی فضا، محیط دلخواه خود را شکل دهند.

امروزه خانه­‌های آپارتمانی با متراژ کوچک، بدون شک، افراد را با محدودیت جا برای چیدمان لوازم و وسایل مورد نیاز مواجه می­‌کند. همین موضوع باعث می­‌شود تا افراد به دنبال سبک­‌هایی از دکوراسیون داخلی باشند تا بتوانند در این فضای محدود بهترین چیدمان را ایجاد کنند. دکوراسیون داخلی منزل به سبک مدرن بهترین گزینه انتخابی است. چیزی که سبب تمایز و برتری این سبک نسبت به دیگر سبک­‌های دکوراسیون منزل شده است.

بر این اساس، یکی از مهم‌ترین ویژگی وجودی در این سبک این است که از همه فضاهای موجود در منزل به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود. در این سبک تنها از لوازم و مبلمانی مدرن، که حضورشان برای افراد در فضا نیاز است استفاده می‌­شود.

سبک مدرن
سبک‌های دکوراسیون منزل

ویژگی­‌های سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی

 • استفاده از خطوط صاف و مشخص در طراحی
 • عدم ایجاد تقارن
 • ساخت محیط ساده به دور از پیچیدگی
 • به کارگیری از رنگ‌­های اصلی به تعداد محدود در طراحی
 • استفاده از اشکال ساده در لوازم و وسایل استفاده شده
 • مبلمان مدرن با طرح‌­هایی ساده و زیبا
 • به حداقل رساندن استفاده از تزئینات در سبک مدرن
 • سبک مینیمال

سبک مینیمال که به نوعی ساده شده سبک مدرن می‌­باشد، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. واژه مینیمال به معنای ساده‌گرایی، چیزی است که در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال نیز به چشم می‌­خورد. این سبک با وجود همه سادگی که با خود به همراه دارد، زیبایی خاصی را در فضای خانه نمایان می­‌کند. استفاده از رنگ­‌های خنثی به ساده‌ترین شکل ممکن، مبلمانی به دور از پیچیدگی‌­های ظاهری، لوازم و وسایل با ظاهری ساده، فضا و محیط پیرو سبک مینیمال را زیبا می­‌سازد.

این سبک نیز همانند سبک مدرن، با استفاده از حداقل لوازم کارآمد در منزل به جای وسایل غیرضروری، فضاهای خالی منزل را در کنار فضاهای پر به نمایش می­‌گذارد.

ویژگی­‌های سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی

 • به کارگیری تضاد رنگی و رنگ‌های خنثی (اکثرا سفید و مشکی) در طراحی
 • ارزش قائل شدن برای فضاهای خالی در کنار فضاهای پر در چیدمان لوازم
 •  پرهیز از شلوغی­های بیهوده و غیرضروری در فضاهای خانه
 • به حداقل رساندن لوازم و وسایل در دکوراسیون
 • ایجاد سادگی در ظاهر خانه
 • سبک امروزی (معاصر)

سبک امروزی یا معاصر به دلیل داشتن شباهت­‌های بسیار با سبک مدرن، اغلب با هم اشتباه گرفته می­‌شوند. با این حال وجود شاخصه­‌های مشابه سبک مدرن در سبک معاصر، این سبک را نیز در زیرمجموعه سبک مدرن قرار داده است. با این تفاوت که در سبک معاصر بیشتر تمرکز بر روی استفاده از وسایل و لوازمی با خطوط منحنی و نرم می­‌باشد. در حالی سبک مدرن بر استفاده از خطوط صاف، شکسته و هندسی‌تر شناخته می‌­شود.

وجود نور طبیعی، توجه به بافت و رنگ‌­های گرم و ساده، از عناصری است که در این سبک دکوراسیون منزل بسیار مورد توجه قرار می‌­گیرد. پس دکوراسیون داخلی منزل به سبک معاصر برای فضاهایی با داشتن پنجره‌­های وسیع و سرتاسری برای استفاده از نور طبیعی گزینه خوبی می‌­باشد.

ویژگی­‌های سبک معاصر در طراحی دکوراسیون داخلی

 • توجه به بافت لوازم در چیدمان
 • استفاده از نور طبیعی
 • به کارگیری رنگ­‌های خنثی اکثرا سفید، کرم و قهوه‌­ای در دکوراسیون
 • سبک کلاسیک

از دیگر سبک‌های دکوراسیون منزل مورد پسند و محبوب سبک کلاسیک است. این سبک برعکس سبک مدرن و مینیمال سعی دارد با استفاده از تزئینات با جزئیات فراوان، لوازم و وسایلی لوکس، فضایی شیک و خاصی را پدید آورد. به همین دلیل این سبک عموما در چیدمان خانه­‌هایی با متراژ بالاتر جلوه بیشتری دارد. با این حال، انتخاب این نوع سبک برای هر فضایی، یک موضوع کاملا سلیقه‌­ای است. این سبک به دلیل الهام از سبک­‌های سنتی، معماری یونانی و رومی، با توجه به عناصر تقارن، توجه به نقطه مرکزی فضا و… چیدمان و طراحی می­‌شود.

سبک کلاسیک
سبک‌های دکوراسیون منزل

ویژگی­‌های سبک کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی

 • استفاده از تزئینات فراوان در دکوراسیون منزل
 • به کارگیری متریال­‌های متنوع در لوازم و مبلمان خانه
 • دقت به جزئیات فضا
 • استفاده از وسایل و مبلمان­‌های شیک، لوکس و پر زرق و برق
 • سبک دکوراسیون شبی شیک (Shabby Chic)

افراد علاقه‌مند به دنیای پر نقش و نگار و رنگانگ، می­‌توانند از سبک شبی شیک برای دکوراسیون منزل استفاده نمایند. سبک شبی شیک، از سبک­‌های شلوغ و پر از تزئینات برای چیدمان دکوراسیون منزل محسوب می­‌شود که در همه لوازم آن طرح­‌های رنگانگ، گلدار و… به چشم می­‌خورد. سبک‌های دکوراسیون منزل بسیار متنوع است و گاهی ممکن است با یکدیگر تلفبق شوند. در این سبک که تنوع رنگی در لوازم، مبلمان و… بسیار می­‌باشد، عموما از کف پوش­‌هایی به رنگ سفید استفاده می­‌کند؛ تا جلوه بیشتری از دکوراسیون خانه به نمایش درآید.

سبک دکوراسیون شبی شیک (Shabby Chic)
سبک‌های دکوراسیون منزل

ویژگی­‌های سبک شبی شیک (Shabby Chic) در طراحی دکوراسیون داخلی

 • استفاده از طرح­‌های شلوغ و گلدار در مبلمان و دیگر لوازم
 • کف پوش‌­های سفید رنگ
 • تنوع رنگی زیاد

سبک­‌های شناخته شده در چیدمان دکوراسیون داخلی منزل بسیار است. این تنوع به قدری است که در کنار این سبک­‌های معرفی شده، سبک انتقالی، هنر دکو، سبک مدیترانه­‌ای، اسکاندیناویایی، صنعتی، انتقالی و… از دیگر سبک­‌های قابل اجرا در منازل می­‌باشد.

توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به دکوراسیون منزل خود، در ابتدا سبک مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و سپس با ایده گرفتن از مدل­‌های آن سبک، شناخت بیشتر و کمک از متخصصان در این زمینه، به چیدمانی ایده آل دست یابید.

انتخاب و استفاده از سبک‌های دکوراسیون منزل مطابق با سلیقه و نظر ساکنان، افراد را برای گذراندن ساعاتی بیشتر در منزل، بخصوص در این شرایط ویژه، مشتاق می­‌کند.